IC 8

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 8


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 41 м 24,9 с
Деклинација -18° 22' 16"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Френк Милер
Откриена 22 октомври 1887

IC 8галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 октомври 1887 година од страна на Френк Милер.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 8 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 41 м 24,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -18° 22' 16".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 8 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]