IC 623

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 623


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 h 49 m 39,9 s
Деклинација -0° 4' 11""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,9
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 9 ноември 1891
Други ознаки CGCG 389-27, double system?

IC 623 е галаксија во соѕвездието Кит, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 623 се споменува и како CGCG 389-27, double system?.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 ноември 1891 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 623 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 mag/arcmin2.[2] IC 623 има привидни димензии од 0,6' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 h 49 m 39,9 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 4' 11"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 623 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 10716.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]