IC 607

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 607


Соѕвездие Кит
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 2 ч 7 м 15,2 с
Деклинација +9° 6' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
16
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,8
Површински сјај 14,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,6'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 5 декември 1893
Други ознаки NPM1G +08.0074

IC 607галаксија во соѕвездието Кит, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 607 се споменува и како NPM1G +08.0074.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 декември 1893 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 607 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 16 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,7 m/лм2.[2] IC 607 има привидни димензии од 0,6' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 2 ч 7 м 15,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +9° 6' 56"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 607 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 212916.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]