IC 166

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 166


Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 h 45 m 13 s
Деклинација -17° 40' 24"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена [[ ]] [[]]

IC 166 е галаксија во соѕвездието Големо Куче, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] [[]] година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 166 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 h 45 m 13 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 40' 24".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 166 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]