IC 1313

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1313


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 24 м 52,6 с
Деклинација +38° 21' 8""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,9
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 1 март 1900
Други ознаки MCG 7-20-7, NPM1G +38.0169

IC 1313галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1313 се споменува и како MCG 7-20-7, NPM1G +38.0169.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 март 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1313 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1313 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 24 м 52,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +38° 21' 8"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1313 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26691.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs, "Southern Galaxy Catalogue", Austin, Texas: University of Texas

Надворешни врски[уреди | уреди извор]