IC 1312

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1312


Соѕвездие Мал Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 24 м 52,7 с
Деклинација +38° 21' 6"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 1 март 1900
Други ознаки MCG 7-20-5, CGCG 210-6

IC 1312галаксија во соѕвездието Мал Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1312 се споменува и како MCG 7-20-5, CGCG 210-6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1 март 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1312 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] IC 1312 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 24 м 52,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +38° 21' 6".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1312 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26683.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]