IC 1178

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1178

Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 46 м 51,2 с
Деклинација +1° 18' 54""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид RN
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 3'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки NGC 2282, CED 87, assoc. w OCL 535

IC 1178галаксија во соѕвездието Еднорог, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1178 се споменува и како NGC 2282, CED 87, assoc. w OCL 535.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1178 е од видот RN.[1] IC 1178 има привидни димензии од 3' х 3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 46 м 51,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +1° 18' 54"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1178 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]