IC 1137

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1137


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 6 м 14,7 с
Деклинација -5° 39' 7"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Други ознаки NPM1G -05.0170

IC 1137галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1137 се споменува и како NPM1G -05.0170.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1137 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1137 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 6 м 14,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 39' 7".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1137 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 146069.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]