HD66

Од Википедија — слободната енциклопедија

HD66 е кинески пиштол од 9 мм, кој исто така е оператор да пука во цели околу аголот, без да биде изложен на повратен оган. Неговите корисници ја вклучуваат полицијата во Шангај.[1] Може да се спореди со попознатиот систем CornerShot .

Историја[уреди | уреди извор]

На четвртото кино полициско изложување што се одржало во Пекинг, кинеските компании вовеле два вида на нелинеарни системи за оружје на тактичко гледање, HD66 и CF06, кои се засноваат на QSZ-92 9   мм пиштол и ко-развиен од Чонгкинг Чангфенг Машинис копродукции и компанија штит технологија за морето на Шангај.[2]

Калибар 9   мм
Брзина 350   Госпоѓица
Делотворен опсег 50 м
Тежина 4,8   килограм
Должина 800мм
Ширина 70мм
Висина 110мм

Детали[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. L_103933. „上海特警持"拐弯枪"训练 酷似好莱坞大片--山东频道--人民网“. sd.people.com.cn. Архивирано од изворникот на 2015-03-30. Посетено на 2018-01-06.
  2. „Chinese SWAT police show new weapon that can shoot around CORNERS“. Mail Online. Посетено на 2018-01-06.