Прејди на содржината

Google Аналитика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Google Analytics
СопственикGoogle
Адресаanalytics.google.com
КомерцијалноДа
ЗачленувањеЗадолжително
Пуштеноноември 14, 2005; пред 18 години (2005-11-14)
Тековна состојбаАктивно

Google Analytics е веб-аналитика сервис понуден од Google, кој го следи и известува сообраќајот на веб-страницата, и претставува платформа од Google Marketing Platform брендот[1] Гугл го започна сервисот во ноември 2005 година по стекнувањето на Urchin .[2][3]

Од 2019 година натаму, Google Analytics е најчесто користениот сервис за веб-аналитика.[4] Google Analytics обезбедува SDK (колекција од алатки за развој на софтвер кои се складирани во еден пакет кој треба да се инсталира) кој овозможува собирање податоци од iOS и Android апликација, познат како Google Analytics for Mobile Apps.[5] Google Analytics може да биде блокиран од интернет пребарувачи, екстензии на пребарувачите, заштитени ѕидови и д.

Google Analytics премина во повеќе верзии од своето основање. Во моментов е во својата 4-та измена од платформата која е наречена GA4.[6] GA4, која е моментално стандардната Google Analytics инсталација, е преименувана верзија на App+Web Property кој Google го објави во 2019 во Бета форма. GA4 во моментов го заменува UA - Универзална Аналитика. Една забележлива одлика на GA4 е природната интеграција со Google's Big Query, функција која претходно беше достапна само од претпријатието GA 360. Овој потег покажува дека Google се обидува да ја интегрира GA и нивните слободни корисници во своите пошироки "облак" понуди[7]

Google Analytics се користи за следење на активноста на веб-страница, како што се времетраењето на сесијата, страници по сесија, стапката на отскокнување (bounce rate) и сл., од лицата што ја користат страницата заедно со информации за изворот на сообраќајот. Google Analytics може да се интегрира со Google Ads,[8] со кој корисниците можат да создаваат и прегледуваат интернет-кампањи со следење на квалитетот и конверзиите (целите) на целната страница. Целите може да бидат продажба, привлекување нови клиенти, прегледување на одредена страница или преземање на одредена датотека. Анализата на Google Analytics може да прикаже податоци од типот на контролна табла (dashboard) за секојдневниот корисник, и повеќе детални податоци. Анализата на Google Analytics може да идентификува страници кои имаат слаба изведба, со техники како што се funnel visualization, од каде доаѓаат посетителите (referrers), колку долго престојувале на веб-страницата и нивната географска позиција. Исто така, обезбедува понапредни функции, како што е прилагодена сегментација на посетителите.[9] Известувањето за е-трговија на Google Analytics може да ги следи продажната активност и перформансите. Извештаите за е-трговија ги прикажуваат трансакциите, приходите и многу други мерила поврзани со трговијата на страницата.[10]

На 29ти септември 2011 година, Гугл Аналитика започна со анализа во реално време, овозможувајќи му на корисникот да има увид за посетителите што моментално се наоѓаат на страницата.[11] Корисникот може да има 100 профили на страница. Секој профил генерално одговара на една веб-страница . Анализата е ограничена до страници кои имаат сообраќај помалку од 5 милиони прегледи месечно (приближно 2 прегледи во секунда) освен ако страницата не е поврзана со кампања на Google Ads.[12] Google Analytics вклучува Google Website Optimizer, ребрендиран како Google Analytics Content Experiments .[13][14] Кохорт анализата на Google Analytics (Cohort analysis) помага во разбирање на однесувањето на вашата популација на корисници, па дури и во разбирање на однесувањето на компонентни групи од корисници. Тоа е корисно за маркетерите и аналитичарите за успешно спроведување на маркетинг стратегијата.

Историја

[уреди | уреди извор]

Гугл ја купи Urchin Software Corp. во април 2005 година.[2] Услугата на Google е развиена од Urchin on Demand. Системот исто така носи идеи од „Адаптивна патека“, чиј производ, „Мери мапа“, беше купен и користен за редизајнот на „Гугл аналитика“ во 2006 година.[15] Гугл продолжи да го продава самостојниот софтвер Urchin WebAnalytics преку мрежа на препродавачи сè до прекинувањето на 28 март 2012 година.[16] Верзијата со бренд Гугл беше објавена во ноември 2005 година за секој што сака да се пријави. Сепак, поради екстремно големата побарувачка за услугата, новите пријавувања беа суспендирани една недела подоцна. Со додавање на капацитет во системот, Google започна да користи модел на код за покана од типот на лотарија. Пред август 2006 година, Гугл испраќаше кодови за покани колку што достапноста на серверот му овозможуваше; а од средината на август 2006 година, услугата е целосно достапна за сите корисници - без разлика дали тие го користат Google за рекламирање или не.[17]

Во октомври 2012 година беше објавена друга нова верзија на Google Analytics, наречена Universal Analytics.[18] Клучните разлики од претходните верзии беа: следење преку платформа, флексибилен код за следење кој служи за собирање податоци од кој било уред и воведување на прилагодени димензии и сопствени метрики.[19]

Во март 2016 година, Google го објави Google Analytics 360, што е софтверски пакет кој дава анализа за поврат на инвестицијата(return on investment) и други маркетинг-индикатори. Google Analytics 360 вклучува пет главни производи: Аналитика, Управувач со ознаки, Оптимизирај, Дата Студио, Анкети, Извештај и Центар за публика.[20]

Во октомври 2017 година беше објавена нова верзија на Google Analytics, наречена Global Tag Tag . Неговата наведена цел беше да го обедини системот за обележување со цел поедноставување на имплементацијата.[21]

Во јуни 2018 година, Гугл ја воведе Google Marketing Platform, бренд за рекламирање и аналитика.[22] Се состои од две поранешни брендови на Google, DoubleClick Digital Marketing и Google Analytics 360.[23]

Во октомври 2020 година, Гугл го објави Гугл Аналитика 4, под кратенката GA4.[24]

Технологија

[уреди | уреди извор]

Google Analytics се спроведува со "ознаки"(page tags), во овој случај нареченi Google Analytics Tracking Code,[25] што е парче од JavaScript код што сопственикот на веб-мрежното место го додава на секоја страница од веб-мрежното место. Кодот за следење работи во пребарувачот на клиентот кога клиентот ја пребарува страницата (ако е вклучен JavaScript во пребарувачот) и собира податоци за посетителите и ги испраќа до серверот за собирање податоци на Google.[26]

Кодот за следење носи поголема датотека JavaScript од веб-серверот на Google и потоа поставува променливи со бројот на сметката на корисникот.  Поголемата датотека (моментално позната како ga.js) обично беше 40 kB заклучно со мај 2018 година.

Покрај преносот на информации до серверот на Google, кодот за следење поставува колаче (first party cookie) (ако колачињата се овозможени во пребарувачот) на компјутерот на секој посетител. Ова колаче чува анонимни информации наречени ClientId.[27] Пред лансирањето на Универзална аналитика, имаше повеќе колачиња кои складираа информации како што се: дали посетителот бил предтоа на мрежното место (нов или стар посетител), времетрање на тековната посета, и препорачувачкиот сајт или кампања која го пратила посетителот на страница (на пр., пребарувач, клучни зборови, банер или е -пошта ).

Имаше неколку дискусии за влијанието на Google Analytics врз перформансите на страницата.[28][29][30] Сепак, Google воведе асинхрон JavaScript код во декември 2009 година за да го намали ризикот од забавување на вчитувањето на страниците обележани со скриптата ga.js.[31][32]

Приватност

[уреди | уреди извор]

Поради својата сеприсутност, Google Analytics покрена некои проблеми со приватноста. Секогаш кога некој посетува веб-страница што користи Google Analytics, Google ги следи посетите преку IP-адресата на корисниците со цел да ја одреди приближната географска локација на корисникот. За да ги исполни германските законски барања, Google Analytics може да ја анонимира IP-адресата.[33] Google исто така објави приклучок за прелистувач, што исклучува податокот за посета на некоја страница да биде пратен на Google, меѓутоа, ова проширување на прелистувачот не е достапно за прелистувачи од мобилни телефони.[34][35] Бидејќи овој приклучок е произведен и дистрибуиран од самиот Google, наиде на многу дискусии и критики. Понатаму, реализацијата на скриптите на Google за следење на однесувањето на корисниците предизвика производство на повеќе додатоци на прелистувачи кои оневозможуваат колачињата за следење.[36] Овие приклучоци им овозможуваат на корисниците да ги блокираат Google Analytics и слични страници да ги следат нивните активности. Сепак, делумно поради новите европски закони за приватност, повеќето современи прелистувачи им дозволуваат на корисниците да одбиваат колачиња за следење, иако колачињата Flash (Flash cookies) можат да бидат посебен проблем. 

Поддршка и обука

[уреди | уреди извор]

Google нуди бесплатни лекции за интелигенција за Google Analytics,[37] тест за сертификација на Google Analytics,[38] бесплатен Центар за помош [39], најчесто поставувани прашања и форум на Групи на Google за официјална поддршка на производот на Google Analytics. Новите одлики на производите се објавени на блогот на Google Analytics.[40] Претпријатието обезбедува поддршка преку Овластени партнери на Google Analytics [41] или Академија на Google за реклами.

Поддршка од трети страни

[уреди | уреди извор]

Google Analytics API [42] се користи од трети страни за изградба на прилагодени апликации [41] како што се алатки за известување. Постојат многу такви апликации. Едната е направена да работи на iOS (Apple) уреди и е достапна во продавницата за апликации на Apple.[43] Постојат некои производи од трети страни кои исто така обезбедуваат следење засновано на Google Analytics.[44] API за управување, API за основно известување, API за известување за MCF и API за известување во реално време имаат одредени ограничувања и квоти.[45]

Популарност

[уреди | уреди извор]

Google Analytics е најчесто користена услуга за статистика на веб-страници.[4] Во мај 2008 година, Pingdom објави истражување во кое се наведува дека 161 од 500-те (32%) најголеми страници на глобално ниво според нивниот Алекса-ранг користат Google Analytics.[46][47]

Во 2012 година, неговата употреба беше околу 55% од 10.000 најпопуларни веб-страници.[48] И во август 2013 година, Google Analytics го користеа 66,2% од 10 000 најпопуларни веб-страници.[49]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
 1. „Get the Power of Google Analytics: Now available in Standard or Premium, whatever your needs are Google Analytics can help“. Посетено на 2012-04-08.
 2. 2,0 2,1 „From the garage to the Googleplex“ [Од гаража до Googleplex]. Посетено на 31.05.2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. „Google Acquires Urchin Software“. The New York Times (англиски). Associated Press. 2005-03-29. ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-04-04.
 4. 4,0 4,1 „Usage statistics of traffic analysis tools for websites“ (англиски). Web Technology Surveys. Посетено на 31.05.2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Google Analytics for Mobile Apps | Analytics Implementation Guides and Solutions | Google Developers“. Google Developers (англиски). Посетено на 2017-08-25.
 6. https://developers.google.com/analytics/devguides/collection/ga4
 7. „Google Analytics Academy“. analytics.google.com. Посетено на 2021-04-08.
 8. „Link Google Analytics and Google Ads accounts - Previous - Google Ads Help“. support.google.com. Посетено на 2019-04-04.
 9. Build new segments, Посетено на August 8, 2017
 10. Enhanced Ecommerce Reports, Посетено на February 17, 2016
 11. „What's happening on your site right now?“.
 12. „Google Analytics Help: Does Google Analytics have a pageview limit?“.
 13. „Website Optimizer“. Посетено на 2012-07-20.
 14. Tzemah, Nir. „Helping to Create Better Websites: Introducing Content Experiments“. Google Analytics Blog. Посетено на 2012-06-04.
 15. „Here comes Measure Map“.
 16. Muret, Paul (January 20, 2012). „The End of an Era for Urchin Software“. Google Analytics. Архивирано од изворникот на 2012-04-13. Посетено на 2012-04-07.
 17. „Google Analytics - zenbatetanola“. sites.google.com. Посетено на 2016-03-17.
 18. „Re-imagining Google Analytics to support the versatile usage patterns of today's users“.
 19. „About Universal Analytics - Analytics Help“. support.google.com.
 20. Muret, Paul (2016-03-15). „Introducing the Google Analytics 360 suite“. Google. Посетено на 2018-10-07.
 21. „Add gtag.js to your site“.
 22. „Introducing simpler brands and solutions for advertisers and publishers“. Google (англиски). 2018-06-27. Посетено на 2018-07-27.
 23. Spangler, Todd (2018-06-27). „Google Killing Off DoubleClick, AdWords Names in Rebranding of Ad Products“. Variety (англиски). Посетено на 2018-07-27.
 24. Srinivasan, Vidhya (2020-10-14). „Introducing the new Google Analytics“. Google. Посетено на 2020-10-16.
 25. „How To Use Google Analytics Event Tracking“. Matthew Woodward. January 9, 2020.
 26. „Tracking Code Overview | Google Analytics“. Google Developers.
 27. „Cookies and User Identification“. developers.google.com.
 28. „Google Groups“.
 29. „Google Analytics Code is Slowing Down My Site - Analytics Market“. 2019-01-27.
 30. „Is Google Analytics Slow or Not? — Woopra“. 4 February 2009. Архивирано од изворникот на 15 February 2010. Посетено на 8 August 2010.
 31. „Google Analytics Launches Asynchronous Tracking - The official Google Code blog“. 1 December 2009.
 32. „Making the Web Faster“.
 33. „Tracking Code: The _gat Global Object“. January 24, 2012. Посетено на 2012-06-27.
 34. Albanesius, Chloe (May 25, 2010). „Opt Out of Google Analytics Data Gathering With New Beta Tool“. PC Magazine.
 35. „Greater choice and transparency for Google Analytics“. May 25, 2010.
 36. „The NoScript Firefox extension provides extra protection for Firefox, Flock, Seamonkey, and other Mozilla-based browsers“.
 37. „Analytics Academy“.
 38. „Google Testing Center“.
 39. „Analytics Help“.
 40. „Analytics Blog“.
 41. 41,0 41,1 „Google Analytics Partner Services and Technologies“.
 42. „Google Analytics - Google Developers“.
 43. „Analytics by Net Conversion“.
 44. „Google Analytics Tracking for WSO2 API Manager“.
 45. „API Limits and Quotas - Analytics Management API - Google Developers“.
 46. „Google Analytics dominates the top 500 websites“. Pingdom. 2008-05-28. Архивирано од изворникот на 2012-07-16. Посетено на 2012-07-17.
 47. „La terminología de Google Analytics #marketing #seo“. Frikipandi - Web de Tecnología - Lo más Friki de la red. April 3, 2014.
 48. „Google Biz Chief: Over 10M Websites Now Using Google Analytics“. TechCrunch. Посетено на 2012-04-25.
 49. „Google Analytics Usage Statistics“.