Corendon Airlines

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корендон Ерлајнс
Corendon Airlines Logo 2017.svg
Corendon Airlines
IATA ICAO Ознака
XC CAI CORENDON
Основан2004
Јазли
ПодружнициCorendon Dutch Airlines
Corendon Airlines Europe
Летала27 (2021)
Матично претпријатиеCorendon Tourism Group
СедиштеАнталија,  Турција
Мрежо местоwww.corendon-airlines.com
Боинг 737 МАКС-8

Corendon Airlines (на македонски : Корендон ерлајнс) е турска нискобуџетна авиокомпанија што ја опслужува Анталија, Турција.

Историја[уреди | уреди извор]

Корендон Ерлајнс е создадена од туристичката агенција Корендон во 2004 година. Го изведе својот прв лет на 12 април 2005 година од аеродромот Ајндховен до аеродромот Сабиха гокчен во Истанбул.

Corendon Dutch Airlines[уреди | уреди извор]

Corendon Dutch Airlines е холандската поделба на Корендон ерлајнс. Создаденa e во 2011 година и лета од аеродромот Амстердам Шипхол.

Corendon Airlines Europe[уреди | уреди извор]

Corendon Airlines Europe е малтешка поделба на Corendon Airlines. Создадена во 2017 година, лета од Меѓународниот аеродром во Малта.

Флота[уреди | уреди извор]

Флотата на Corendon Airlines се состои од следниве авиони заклучно со aвгуст 2021 [1][2] :

Авион Вкупно Број на седишта Забелешки
Боинг 737-800 23 189
Боинг 737 МАКС-8 1 189
Вкупно 24
  1. „Corendon Airlines“. Архивирано од изворникот на 2015-04-29. Посетено на 2015-12-05.
  2. „Corendon Airlines (Group) Fleet Details and History“. www.planespotters.net. Посетено на 2021-08-12.