Coccinella magnifica

Од Википедија — слободната енциклопедија
Возрасна единка
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Семејство: Coccinellidae
Род: Coccinella
Вид: C. magnifica
Научен назив
Coccinella magnifica[1]
Redtenbacher, 1843

Косинела магнифика (Coccinella magnifica) е вид на бубамара. И возрасните и ларвите се грабливци. Тие се познати по тоа што јадат лисни вошки, но јадат и многу други штетници, како што се меки инсекти, пајаци, грини, и јајца на многу други. Една единствена ларва јаде околу 400 лисни вошки со средна големина за време на нејзиниот развој до куклена фаза. Возрасна единка јаде околу 300 лисни вошки пред да ги постави своите јајца. За секое поставено јајце по приближно 3 до 10 лисни вошки, а една женка може да положи од 50 до 300 јајца во нејзиниот живот. Повеќе од 5000 лисни вошки може да изеде една возрасна бубамара во текот на животот. Оваа бубамара најчесто има седум точки.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Coccinella magnifica“. NCBI Taxonomy Browser. Посетено на 2 October 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]