Бродвуд и Синови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Broadwood & Sons)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Натпис на пијано

Бродвуд и Синови (англ. Broadwood and Sons) е најстарата фирма за производство на пијана во светот, именувана по нејзиниот основач Џон Бродвуд. На нивните инструменти свиреле славни музичари како Моцарт, Хајдн, Дусек, Бетовен, Шопен и Лист. Фирмата е имател на Кралска повластица како изработувачи на пијано на кралицата Елизабета II.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]