Boglioli

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Boglioli
Oснована1974; пред 47 години (1974)[1]
СедиштеГамбара, Италија
Клучни личностиГуљелмо Розенберг, извршен директор
ДејностМода
СопственикPhi Industrial Acquisitions
Вработени200
Порталbogliolimilano.com

Boglioli (изговорено: Бољоли) е кројачки семеен бизнис за мажи, првично со седиште во италијанскиот град Гамбара (во близина на Бреша). Претседател и извршен директор е Гуљелмо Розенберг.[2]

Неговиот изложбен салон е на Корсо Венеција 36 во Милано.[3] Познати се по машката облека на јакни во боја.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

„Boglioli“ бил основан во 1974 година како семеен италијански бизнис.

Во 1987 година, брендот ја претставил својата прва збирка за времето на Пити Уомо.

Во 2000 година, „Бољоли“ се здобил со светско признание благодарение на нејзината К-јакна, деконструирана кашмирска јакна со старински шмек, која се карактеризирала со одмиените бои добиени преку процесот на боење облека.

Името на оваа техника потекнува од конкретниот начин на кој бојата се додава на облеката само откако е зашиена, сосема иновативен и уникатен метод невиден претходно во индустријата.

Успехот на италијанскиот пазар ги натерало „Бољоли“ да се прошират ширум светот во земји како Соединетите Држави, Канада, Јапонија и Русија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hotchkiss, Sean (10 January 2012). „The Unstructured Life: A Q&A With the Boglioli Brothers“. GQ. Посетено на 27 септември 2020.
  2. Rodeschini, Barbara (14 јуни 2018). „Per Boglioli ha inizio un nuovo capitolo“. MFFashion.
  3. Службена мрежна страница на Boglioli History