Амнести интернешенал

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Amnesty International)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Амнести интернешенал (англиски: Amnesty International - меѓународна амнестија) — невладина организација фокусирана кон заштитата на човековите права. Се спротиставува на акциите на владите и групите кои се обидуваат да ги спречат луѓето во користењето на нивните права. Организацијата е основана во 1961 во Лондон и е добитник на Нобеловата награда за мир 1977. Организацијата бара ослободување на политичките затвореници, обезбедува праведни судења за нив, бара укинување на смртната казна, тортурата и суровото постапување во затворите како и престанок со политичките убиства и прогонот на луѓе поради различното мислење. Делува независно од владата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]