1972 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1962196319641965196619671968 •   
196919701971 1972 197319741975
   1976197719781979198019811982
Поврзан временски период или предмет
1969197019711972197319741975
1940-тите1950-тите1960-тите1970-тите1980-тите1990-тите2000-тите
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1972 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]