1959 во спортот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во спортот (Табела)
1949195019511952195319541955 •   
195619571958 1959 196019611962
   1963196419651966196719681969
Поврзан временски период или предмет
1956195719581959196019611962
1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1959 година во спортот содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]