1953 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1943194419451946194719481949 •   
195019511952 1953 195419551956
   1957195819591960196119621963
Поврзан временски период или предмет
1950195119521953195419551956
1920-ти1930-ти1940-ти1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1953 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]