1895 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1885188618871888188918901891 •   
189218931894 1895 189618971898
   1899190019011902190319041905
Поврзан временски период или предмет
1892189318941895189618971898
1860-тите1870-тите1880-тите1890-тите1900-тите1910-тите1920-тите
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1895 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]