1849 во науката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во науката (Табела)
1839184018411842184318441845 •   
184618471848 1849 185018511852
   1853185418551856185718581859
Поврзан временски период или предмет
1846184718481849185018511852
1810-ти1820-ти1830-ти1840-ти1850-ти1860-ти1870-ти
18 век19 век 20 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1849 година во науката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]