1786 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1776177717781779178017811782 •   
178317841785 1786 178717881789
   1790179117921793179417951796
Поврзан временски период или предмет
1783178417851786178717881789
1750-тите1760-тите1770-тите1780-тите1790-тите1800-тите1810-тите
17 век18 век 19 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1786 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]