1596 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1586158715881589159015911592 •   
159315941595 1596 159715981599
   1600160116021603160416051606
Поврзан временски период или предмет
1593159415951596159715981599
1560-ти1570-ти1580-ти1590-ти1600-ти1610-ти1620-ти
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1596 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]