1596 во книжевноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во книжевноста (Табела)
1586158715881589159015911592 •   
159315941595 1596 159715981599
   1600160116021603160416051606
Поврзан временски период или предмет
1593159415951596159715981599
1560-тите1570-тите1580-тите1590-тите1600-тите1610-тите1620-тите
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1596 година во книжевноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]