1520 во уметноста

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во уметноста (Табела)
1510151115121513151415151516 •   
151715181519 1520 152115221523
   1524152515261527152815291530
Поврзан временски период или предмет
1517151815191520152115221523
1490-ти1500-ти1510-ти1520-ти1530-ти1540-ти1550-ти
15 век16 век 17 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1520 година во уметноста содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]