Шумски синец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шумски синец
Мажјак
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Lepidoptera
Семејство: Lycaenidae
Род: Cyaniris
Вид: C. semiargus
Научен назив
Cyaniris semiargus
(Rottemburg, 1775)
Синоними
 • Papilio semiargus Rottemburg, 1775
 • Lycaena semiargus (Rottemburg, 1775)
 • Polyommatus semiargus (Rottemburg, 1775)
 • Papilio acis Denis & Schiffermüller, 1775 (preocc. Drury, 1773)
 • Cyaniris argianus Dalman, 1816

Шумски синец (Cyaniris semiargus) е пеперуга од семејството на пеперуги синци, од видот синци. Пеперугата ја има и во Македонија.

Подвидови[уреди | уреди извор]

Подвидови на пеперугата се:[1]

 • Cyaniris semiargus semiargus - Евроазија
 • Cyaniris semiargus altaiana (Tutt, 1909) - Тијан-Шан, Алтај, Сајан
 • Cyaniris semiargus amurensis (Tutt, 1909) - Амур, Јапонија
 • Cyaniris semiargus atra (Grum-Grshimailo, 1885) - Алтај
 • Cyaniris semiargus jiadengyunus (Huang & Murayama, 1992)- Алтај
 • Cyaniris semiargus maroccana (Lucas, 1920 - Мароко
 • Cyaniris semiargus tartessus (Gil-T. & Huertas, 2007) - Шпанија
 • Cyaniris semiargus transiens Melcon, 1910 - Шпанија
 • Cyaniris semiargus uralensis (Tutt, 1909) - Урал

Распространетост[уреди | уреди извор]

Пеперугата живее во скоро цела Европа,[2] па сè до Мароко, Арктикот,[1] Блискиот Исток[3][4] и Сибир.

Живеалиште[уреди | уреди извор]

Овој вид живее во ливади, пасишта, тревни површини и полиња кои имаат цвеќиња. Живее до 2200 надморска височина. Претпочита места кои не се наѓубрени.[5]

Опис[уреди | уреди извор]

Распонот на крилјата кај двата пола е сличен,[6] од 32 до 38 мм.[5][7]

Овие пеперуги имаат полов диморфизам. Мажјаците имаат крилја во темносина боја и со поголем пречник од женките. Горната страна на пеперугата има црна бордура и бели краеви.[8] Женките се кафеави. Долната страна е сивкаста.[8]

Двата пола немаат портокалови дамки и имаат темновиолетово или кафено тело.[9]

Биологија[уреди | уреди извор]

Оваа пеперуга има една генерација годишно. Презимува како млада ларва. Возрасните единки летаат од мај до август.[5] Гасениците воглавно се хранат со растението Trifolium pratense, но и Trifolium medium, Trifolium spadiceum, Vicia cracca, Anthyllis, Genista и Melilotus.[1][10]

Галерија[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • D.J. Carter (ill. B. Hargreaves), Guide des chenilles d'Europe, Delachaux et Niestlé, coll. «Les guides du naturaliste », 2001, 311 p. (ISBN 2-603-00639-8)
 • Gil-T., F. & M. Huertas (2007): Description of Cyaniris semiargus tartessus subspec. nov. from the National Park of Doñana (SW. Spain) (Lepidoptera, Lycaenidae). ISSN 0171-0079 | Atalanta, 38(1/2): 185–188. Full article: [1].
 • Haworth (1803) Haworth, A.H. (1803) Lepidoptera Britannica.
 • Leach (1815) Leach (1815) In Brewster: The Edinburgh Encyclopædia.
 • Lewin (1795) Lewin, W. (1795) The Papilios of Great Britain.
 • Swainson (1827) Swainson, W. (1827) A Sketch of the Natural Affinities of the Lepidoptera Diurna of Latreille. The Philosophical magazine : or Annals of chemistry, mathematics, astronomy, natural history and general science.
 • Tolman T., Lewington R. Collins Field Guide Butterflies of Britain & Europe — London : Harper Collins Publishers, 1997.— 320 p., 106 col. Pl
 • Tom Tolman et Richard Lewington, Guide des papillons d'Europe et d'Afrique du Nord, Delachaux et Niestlé, 2010 (ISBN 978-2-603-01649-7)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Funet
 2. „Fauna europaea“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2020-03-09.
 3. Во Сирија на пример, Graves, Philip P. (1905). „Notes on Egyptian and Syrian butterflies“. The Entomologist's Record and Journal of Variation. 19.
 4. „Specimens: Cyaniris semiargus“. www.theinsectcollector.com. Посетено на 2010-07-03. Locality: Morocco Sub Species: maroccana
 5. 5,0 5,1 5,2 Simon Coombes Captain's European Butterfly Guide Архивирано на 22 јули 2019 г.
 6. „UK Butterflies - Mazarine Blue - Cyaniris semiargus“. Посетено на 2010-07-03.
 7. „Cockayne Collection“. Natural History Museum. Архивирано од изворникот на 2011-01-08. Посетено на 2010-07-03.
 8. 8,0 8,1 Matt Rowlings Euro Butterflies
 9. „Mazarine Blue (Polyommatus semiargus) - Lycaenidae - Lepidoptera - Insecta - Wildaboutdenmark.com“. www.fugleognatur.dk. Архивирано од изворникот на 2011-07-19. Посетено на 2010-07-03.
 10. Paolo Mazzei, Daniel Morel, Raniero Panfili Moths and Butterflies of Europe and North Africa