Прејди на содржината

Шумски паркови во Нов Зеланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кавека шумски парк во Нов Зеланд

Шумските паркови во Нов Зеланд (англ. forest parks) се шумовити подрачја во јавна сопственост, под раководство на Службата за заштита на природата.

Шумските паркови имаат од националните паркови и се користат за најразлични рекреативни и стопански активности.[1]

Список на шумски паркови[уреди | уреди извор]

Во Нов Зеланд има вкупно 20 шумски паркови:

Голем дел од сегашниот националниот парк Кахуранги порано му припаѓал на некоашниот Северозападен нелсонски шумски парк.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Национални паркови и резервати“. Статистика Нов Зеланд. Архивирано од изворникот на 2011-06-07. Посетено на 2 септември 2008.(англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]