Прејди на содржината

Шубара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бела и црна шубара

Шубара е вид на традиционална машка зимска капа која претставува дел од македонската и српската народна носија. Претежно е во форма на конус или на цилиндар, најчесто во црна боја, бидејќи се прави од црно јагнешко или овчо крзно (волна).[1][2] Таа е традиционална капа на селско население која се носи за време на остри и студени временски прилики.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Natural resources and beauties of the Socialist Republic of Serbia, p. 87, при Гугл книги
  2. A Serbian village при Гугл книги