Шпанско камењарче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпанско камењарче
Возрасен мажјак од источната раса (O. h. melanoleuca)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Муварчиња
Род: Oenanthe
Вид: Шпанско камењарче
Научен назив
Oenanthe hispanica
(Linnaeus, 1758)
Oenanthe hispanica

Шпанското камењарче (науч. Oenanthe hispanica) е мала врапчевидна птица која порано беше сместена во семејството на дроздовите Turdidae, но сега е во семејството на муварчињата Muscicapidae. Оваа птица ја има во Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Шпанското камењарче е долго 13.5-15.5 см. Понекогаш се издвојуваат две раси - источна и западна - Oenanthe melanoleuca и Oenanthe hispanica.

Кај птицата е изразен половиот диморфизам. Мажјаците се повпечатливи. Тие имаат жолтопортокалов тил и грб, бело на челото и вратот, со изразена црна дебела и малку искривена линија преку окото, беложолтеникав стомак, црни крилја, црно-бела опашка. Клунот и нозете му се црнкави. Женката и младенчињата се во кафеави нијанси, главата и стомакот посветли, крилјата потемни. Задникот им е бел, а опашката со бела лента на коренот.

Западната раса O. h. hispanica имаат бело или речиси бело чело и круна, кремава мантија, а крилјата им се потемни. Долните делови се бели, со кремава нијанса. Грбот, горниот дел од опашката и поголемиот дел од долниот дел од опашката се бели.

Вон сезоната на парење мажјаците се слични на женките, со глава и мантија бледо кафеави, како и долните делови, вклучувајќи го и вратот, но кафеавото во интензитет варира.

Источната раса O. h. melanoleuca ја има во источниот дел на Средоземјето, а се сели зимно време во Судан.

Источната раса можеби е уште посветла летно време, но црната линија е појака, повпечатлива и може да се протега и на поголемиот дел од лицето и грлото. Оваа птица е редок скитник во северозападна Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. BirdLife International (2012). Oenanthe hispanica. IUCN Red List. Version 2012.1. International Union for Conservation of Nature. Посетено на 16 July 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]