Шпански цвет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Шпански цвет
50 pesetas 1992 barcelona 92 pedrera.png 50 pesetas 1992 barcelona 92 sagrada familia.png

Шпански цвет е вид на зарабување или ковање монети. Шпанскиот цвет се однесува на меко зарабување на монатата со седум засеци направени на еднакви растојаниија еден од друг. [1][2]

Потекло[уреди | уреди извор]

50 шпански пезети, издадени помеѓу 1990 и 2000 се првите монети на порабени во цветниот дизајн.

Монети со порабување во шпански цвет[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]