Шони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шони
Вкупен број
12 милиони (2000)[1]
Подрачја со значајно население
 Зимбабве11 милиони (2000)[1]
 Мозамбик173,000[2][3]
 Замбија30,200[4][5]
Јазици
шонски
Вероисповед
христијанство, Африканска традиционална религија
Сродни народи
Лембанци, Каланганци, Венданци и други бантуанци

Шоните или само Шона (vaShona) се банту-народ (Бантуанци) кои се автохтони во регионот Јужна Африка, поточно Зимбабве. Тие сочинуваат доминантна етничка група во Зибабве. Шоните се поделени на пет главни клана.

Регионална класификација[уреди | уреди извор]

Шоните се подеени на различни племиња во источниот и северниот дел на Зимбабве.

 • Членови или клановите на Шоните (10,7 милиони):[6]
  • Каланганци или јужношонски (околу 4,5 милиони)
   • думански
   • мревански
   • џенански
   • мариски
   • нговански
   • њупски
   • говерански
  • Зезуруани или централношонски (3,2 милиони)
   • будјански
   • говански
   • тандејски
   • таварански
   • њонгвејски
   • пфундејски
   • шангвејски
  • Корекореи или северношонски (1.7 милион)
   • шавашански
   • говански
   • мбирејски
   • цунгански
   • качикваквански
   • харавајски
   • хохвејски
   • њањански
   • нобвунски
   • квазвимбански
  • тесношонски
   • токоански
   • хвесански

Позначајни Шони[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Ehnologue: Languages of Zimbabwe Архивирано на 4 март 2016 г., citing Chebanne, Andy and Nthapelelang, Moemedi. 2000. The socio-linguistic survey of the Eastern Khoe in the Boteti and Makgadikgadi Pans areas of Botswana.
 2. „Ethnologue: Languages of Mozambique“. Архивирано од изворникот на 2015-02-21. Посетено на 2015-06-04.
 3. „Ethnologue: Languages of Botswana“. Архивирано од изворникот на 2013-09-29. Посетено на 2015-05-28.
 4. „Ethnologue: Languages of Zambia“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-05-28.
 5. Joshua project: South Africa
 6. Ehnologue: Shona

Литература[уреди | уреди извор]

 • “Arts and Culture in the ‘Royal Residence.’” Journal of Pan African Studies, vol. 12, no. 3, Oct. 2018, pp. 141–149. Предлошка:EBSCOhost.
 • McEwen, Frank. “Shona Art Today.” African Arts, vol. 5, no. 4, 1972, pp. 8–11. JSTOR 3334584.
 • Van Wyk, Gary; Johnson, Robert (1997). Shona. New York: Rosen Pub Group. ISBN 9780823920112.
 • Zilberg, Jonathan L. Zimbabwean Stone Sculpture: The Invention of a Shona Tradition, University of Illinois at Urbana-Champaign, Ann Arbor, 1996 ProQuest 304300839.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]