Прејди на содржината

Шишарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женска шишарка од црн бор

Шишарка (латински: strobilus) — плод што се развива на краевите на гранките на голосемениците (иглолисни и некои други) во облик на мали образувања покриени со лушпи. Постојат женски (лат. macrostrobilus, дрвенести, тие го произведуваат семето) и машки (лат. microstrobilus, зелјести, тие обично произведуваат полен). Додека изгледот на женските шишарки разнообразува помеѓу различните семејства иглолисни, машките шишарки се релативно еднообразни и во целост се потешко забележливи.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Conifer Cone Key - Tree Guide UK - conifer tree ID by cone“. www.treeguideuk.co.uk. Посетено на 2024-05-26.
  2. „I'm Glad You Asked: Pine Cones – UC Botanical Garden“ (англиски). Посетено на 2024-05-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]