Шипска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шипска
Област Албанија
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Шипска (албански: Sipskë) или Шиписка или Шиписко — село во јужна Албанија, кое се наоѓа на 4 километри северно од Москополе (Воскопоја), на околу 20 километри од Корча, во планината Островица.

Историја[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]