Шипољ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шипољ
Село
Shipol/Šipolje
Шипољ is located in Косово
Шипољ
Шипољ
Местоположба во Косово
Координати: 42°51′49″N 20°50′56″E / 42.86361° СГШ; 20.84889° ИГД / 42.86361; 20.84889Координати: 42°51′49″N 20°50′56″E / 42.86361° СГШ; 20.84889° ИГД / 42.86361; 20.84889
ДржаваКосово
ОкругМитровица
ОпштинаКосовска Митровица
Надм. вис.&10000000000000540000000540 м
Население (2011)
 • Вкупно4,834
Часовен појасCET (UTC+1)

Шипољ (албански: Shipol; српски: Šipolje) — населба во општината Косовска Митровица, односно веќе е урбанизирана и е дел од градот. Спаѓа во округот Косовска Митровица, Република Косово. Според пописот од 2011, населението изнесува 4.834 жители.[1]

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2011, населението изнесува 4.834, од кои:

Наводи[уреди | уреди извор]