Прејди на содржината

Швинкендорф

Координати: 53°38′12″N 12°40′59″E / 53.63667° СГШ; 12.68306° ИГД / 53.63667; 12.68306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Швинкендорф
Место во Молцов
Црква во Швинкендорф
Црква во Швинкендорф
Црква во Швинкендорф
Швинкендорф во рамките на Германија
Швинкендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Општина Молцов
Основни податоци
Површина 28,46 км2
Надм. височина 60 м
Население 528  (31 декември 2011)
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MÜR
Пошт. бр. 17139
Повик. бр. 039953
Координати 53°38′12″N 12°40′59″E / 53.63667° СГШ; 12.68306° ИГД / 53.63667; 12.68306

Швинкендорф (германски: Schwinkendorf) — село и поранешна општина во округот Мекленбуршка Езерска Област, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2013 е дел од општината Молцов.