Шарлотенлунд (палата)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Палатата Шарлотенлунд е поранешна кралска летна резиденција во Чарлотенлунд, околу 10 километри северно од центарот на Копенхаген, Данска. Палатата го добила името по принцезата Шарлот Амали, која била одговорна за изградбата на оригиналната палата. Подоцна била продолжена и прилагодена за престолонаследникот Фредерик VIII на дизајн на Фердинанд Мелдал во раните 1880 -ти.

Од 1935 до 2017 година, во зградата била сместена Данската биолошка станица,[1] подоцна преименувана во Данско риболовно истражување и во последните години наречена ДТУ Аква. Сега е место за културни настани.[2] Големата сала повремено се користи за класични концерти. 

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло[уреди | уреди извор]

Во 1622, кралот Кристијан IV воспоставил нов парк за елени на местото, кој требало да го замени Розенборг Паркот на елените во замокот Розенборг само надвор од Копенхаген. Различно бил наведен како „Новиот парк на кралот кај Сковшовед“ , „ Парк на елени Гентофте покрај плажата“), „Малата зоолошка градина во Ибструб“ ( „Паркот за мали елени кај Ибструб “) и „Фројдендал“.

Во 1663 година, кралот Фредерик III му го отстапил паркот на елените на еден од неговите дворјани, Џејкоб Петерсен (камертјенер, подоцна ригсбарон).[3] Со Хенрик Русе, тој отворил гостилница на локацијата.

Гилденлунд[уреди | уреди извор]

Улрик Фредерик Гилденлове.

Поради спор во судот, Џејкоб Петерсен морал да ја напушти земјата. Откако неговиот имот бил преземен од Улрик Фредерик Гилденлове, признат вонбрачен син на кралот Фридрик III, тој станал познат како Гилденлунд по неговиот нов сопственик. Ги реновирал зградите како и рибарските бари и изградил нова летна резиденција во теренот. Точната локација на новата куќа не е позната, но се претпоставува дека се наоѓала на местото на сегашната палата.

Гилденлов бил сопственик на Гилденлунд околу десет години кога Фридрик III го побарал назад во замена за Замокот Скјолденишхолм во Рингстед. Кралот ја користел куќата како летно одморалиште и за лов. Кристијан V го изградил Јегерсборг Але во 1706 година, првично како приватен пат, поврзувајќи ги двете кралски резиденции во Шарлотенлунд и Јегерсборг.[4]

Шарлотенлунд[уреди | уреди извор]

Шарлотенлунд во 1744 година

Во 1730 година, престолонаследникот Кристијан (VI) го подарил Гилденлунд на својата сестра, принцезата Шарлот Амали. Таа ја заменила куќата со нова зграда во барокен стил. Изградбата се одвивала под надзор на инженерот офицер Х.Х.Шел, веројатно по дизајн на Јохан Корнелиус Кригер.[5] Многу од градежните материјали потекнувале од замокот Копенхаген кој бил скоро срушен.

Палатата Шарлотенлунд, цртеж од ХГФ Холм, в. 1830 година

Во средината на 19 век, палатата Шарлотенлунд долги години била дом на Луиз Шарлот и принцот Вилијам од Хесен-Касел.[5] Сосема нетипично за кралска резиденција, паркот останал отворен за јавноста. Во текот на целиот век, во и надвор, тоа било омилено место за екскурзија за Копенхагенците во недела.

Во 1869 година, престолонаследникот Фредерик и неговата сопруга Ловиса од Шведска ја презеле палатата. Во зградата се родени и Кристијан X од Данска и Хакон VII од Норвешка. Во 1880 година – 81, Фердинанд Мелдахл презел голема обнова на палатата. Таму живеела кралицата Луиз до нејзината смрт во 1926 година.[5]

Подоцнежна историја[уреди | уреди извор]

Палатата Шарлотенлунд по проширувањето, в. 1890 година

Кралското семејство ја прекинало употребата на палатата во 1935 година и ја ставило на располагање на Данската биолошка станица,[1] подоцна преименувана во Данско риболовно истражување. Данскиот национален аквариум бил отворен во аголот на паркот во 1939 година, каде што останал до 2013 година кога Сината планета била инаугурирана во Каструп. Данското истражување за риболов, сега наречено ДТУ Аква, станало катедра под Техничкиот универзитет во Данска ( ДТУ ) во 2001 година. Одделот планирал да се пресели во нова зграда во главниот кампус на ДТУ во Лингби во 2015 година. [ треба ажурирање ] Идното користење на палатата Шарлотенлунд сè уште не било одлучено од јануари 2016 година.[6] [ треба ажурирање ] Од 2019 година, палатата Шарлотенлунд се користи за угостителство, како и канцелариски простор за огромен број компании.[7]

Палатата Шарлотенлунд како што се гледа од градината

Архитектура[уреди | уреди извор]

Продолжувањето на палатата на Мелдал во 1880-тите ја приспособило оригиналната барокна палата за да го одрази францускиот ренесансен стил што ја карактеризира нејзината архитектура денес. Мелдал ја проширил зградата со два заливи и двата аголни рисалити на предната страна. Доградена е и централната сала со купола и фенер.[5] На страната на градината има централна проекција со три заливи. Зградата била наведена во 1918 година.[8]

Парк и околината[уреди | уреди извор]

Паркот има површина од 14.2 хектари . Оригиналниот барокен парк бил редизајниран во романтична градина во англиски стил во 1880-тите. Содржи неколку мали згради, вклучително и ледена куќа и сламена куќа, жолта зграда со дрвена рамка која се користела и за миење и како чуварска куќа за Кралската животна гарда.[9]

Паркот се граничи со плажата Шарлотенлунд и шумата Шарлотенлунд.[10]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на барокни резиденции
 • Шарлотенлунд
 • Станица Шарлотенлунд

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Blegvad (1940). „Dansk Biologisk Station gennem 50 Aar 1899-1939“. Beretning fra Dansk Biologisk Station (дански). 45.
 2. „Charlottenlund Palace and Palace Gardens“. www.royalpalaces.dk. Архивирано од изворникот на 2016-09-17. Посетено на 2016-11-20.
 3. „Jacob Petersen“ (дански). Gyldendal. Посетено на 2014-01-17.
 4. „Jægersborg Allé – fra kongelig jagtvej til rekreativt byområde“ (дански). Gentofte Kommune. Посетено на 2014-01-18.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „Slottets historie“ (дански). Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme. Архивирано од изворникот на 2014-02-01. Посетено на 2010-01-04.
 6. „Nej til kulturakvariet, men ja til kulturslottet“ (дански). Villabyerne. Архивирано од изворникот на 2016-11-21. Посетено на 2016-01-07.
 7. „Charlottenlund Slot hjemmeside“ (дански). Посетено на November 27, 2019.
 8. „Sag: Charlottenlund Slot“ (дански). Kulturstyrelsen. Посетено на 2014-01-17.
 9. „Charlottenlund Slotshave“ (дански). Styrelsen for Slotte og Kulturejendomme. Архивирано од изворникот на 2014-01-12. Посетено на 2014-01-18.
 10. „Charlottenlund Skov“ (дански). Naturstyrelsen. Архивирано од изворникот на 2013-12-28. Посетено на 2014-01-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]