Прејди на содржината

Шампо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир

Шампо — населба и општина во северозападна во регионот Бретања во северозападна Франција. Населбата се наоѓа во департманот Ил и Вилен, која припаѓа на перфектурата Рен.

Според податоците од 1991 година во општината живееле 420 жители, а густината на населението била 42 ж/км2. Оштината се простира на површина од 9,83 км2. Се наоѓа на средна надморска височина од 86 метри, при што максималната изнесува 116, а минималната 49 метри.