Шабранг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кај Хосроу за прв пат јавајќи го Бехзад.

Во персиската митологија, Шабранг, со цело име Шабранг Бехзад (персиски: شبرنگ بهزاد) буквално „ноќнобојниот чистокрвец“, бил коњот на јунакот Сијаваш.

Шабранг и Сијаваш[уреди | уреди извор]

На судењето за неговата правдина, Сијаваш поминал низ голем оган јавајќи го овој пастув. По неговата смрт, неговиот син Кај Хосроу, на крајот станал владетел на Персија и бил меѓу највеличествените и добродушните владетели според делото „Шахнамех“. Тој исчезнал и во традиционалната зороастриска митологија, тој никогаш не умрел и ќе се врати за да ја донесе правдата јавајќи на коњот на неговиот татко, Шабранг.

Наводи[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]