Фирдуси

Од Википедија — слободната енциклопедија

Фирдуси — персиски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Творештво[уреди | уреди извор]

Фирдуси како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Фирдуси се јавува како вдахновение во уметноста и во популарната култура, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hajnrih Hajne, Pesme. Beograd: Rad, 1964, стр. 46-51.