Шаблон:Country data Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Padlock.svg

Овој високоризичен шаблон е заштитен од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Шаблонска документација

Шаблон:Country data Хрватска е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку шаблоните знаме, знамеикона и други.

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Хрватска Наслов на главата статија (Хрватска)
flag alias Flag of Croatia.svg Назив на сликата (File:Flag of Croatia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
civilCivil Ensign of Croatia.svgCivil Ensign of Croatia.svg
1990Flag of Croatia (1990).svgFlag of Croatia (1990).svg
navalNaval Ensign of Croatia.svgNaval Ensign of Croatia.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Шаблонов има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Шаблон:Морнарица:

Алијаси што пренасочуваат

Шаблонов може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон овој шаблон):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ХРВ (преглед) Хрватска Хрватска
HRV (преглед) Хрватска Хрватска

Пример за употреба

  • {{знаме|Хрватска}} Хрватска
  • {{знамеикона|Хрватска}}Хрватска

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Хрватска|civil}} Хрватска
  • {{знамеикона|Хрватска|civil}}Хрватска

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни шаблони

Погледајте ги и следниве сродни шаблони што содржат country_data: