Предлошка:Country data Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа високоризична предлошка е заштитена од уредување со цел да се спречи вандализам. (дневник на заштувања). Ве молиме дискутирајте ги измените во страницата за разговор или барајте отстранување на заштитата. Можете да користите {{editprotected}} на страницата за разговор за да побарате од администарторот да изврши уредување наместо вас.

Икона за документација Документација за предлошка

Предлошка:Country data Хрватска е внатрешен содржател на податоци и не е предвиден за непосредно превемтнување. Се користи на посреден начин, преку предлошките знаме, знамеикона и други.

Поврзано: Знаме на Хрватска

Стандардни параметри

ПараметарВредностЗначење
alias Хрватска Наслов на главата статија (Хрватска)
flag alias Flag of Croatia.svg Назив на сликата (File:Flag of Croatia.svg, прикажана горе-десно)

Варијанти на знамињата

ОзнакаЗнаме (40п)Назив на сликата
civilCivil Ensign of Croatia.svg
1990Flag of Croatia (1990).svg
navalNaval Ensign of Croatia.svg

Воени бајраци, павилјони и стандарди

Предлошкава има и варијанта на знамето наменета за военатата морнарица што може да се користи со Предлошка:Морнарица:

Истозначници што пренасочуваат

Предлошкава може да се користи и преку алијас (применет како пренасочување кон оваа предлошка):
Алијас{{знаме|алијас}} извод{{државнознаме|алијас}} извод
ХРВ (преглед) Хрватска Хрватска
HRV (преглед) Хрватска Хрватска

Пример за употреба

  • {{знаме|Хрватска}} Хрватска
  • {{знамеикона|Хрватска}}Хрватска

Употреба на варијанта

  • {{знаме|Хрватска|civil}} Хрватска
  • {{знамеикона|Хрватска|civil}}Хрватска

Употреба на алијас за пренасочување

Сродни предлошки

Погледајте ги и следниве сродни предлошки што содржат country_data: