Шаблон:Инфокутија патријарх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба[уреди извор]

Шаблон:Infobox Christian leader

{{Infobox Christian leader
| type = 
| honorific-prefix = 
| name = 
| honorific-suffix = 
| title = 
| image = 
| imagesize = 
| alt = 
| caption = 
| church = 
| archdiocese = 
| province = 
| metropolis = 
| diocese = 
| see = 
| enthroned = 
| ended = 
| predecessor = 
| opposed = 
| successor = 
| ordination = 
| consecration = 
| cardinal = 
| rank = 
| other_post = 
| motto =
<!---------- Лични податоци ---------->
| birth_name = 
| birth_date = 
| birth_place = 
| death_date = 
| death_place = 
| buried = 
| nationality = 
| religion = 
| residence = 
| parents = 
| spouse = 
| children = 
| occupation = 
| profession = 
| alma_mater = 
| signature = 
<!---------- Прогласен за светец ---------->
| feast_day = 
| venerated = 
| saint_title = 
| beatified_date = 
| beatified_place = 
| beatified_by = 
| canonized_date = 
| canonized_place = 
| canonized_by = 
| attributes = 
| patronage = 
| shrine = 
| suppressed_date = 
<!---------- Other ---------->
| other = 
}}

Parameters[уреди извор]

|resting_place_coordinates= coordinates of grave or similar; if known precisely. Use {{Coord}} with |display=inline,title

Microformat[уреди извор]

HTML-означувањето што го дава шаблонов содржи микроформат HCard, со чија помош сметачот може да ги расчленува податоците -— или автоматски, за каталогизација на статија низ Википедија, или преку прелистувачка алатка со која раководи читач, за (на пример) додавање на предмет во адресар.

Параметрите за датум на раѓање ќе бидат вклучени во микроформатот само ако во инфокутијата се користат {{Датум на раѓање}} или {{Датум на раѓање и возраст}}.

hCard користи HTML-класи:

  • „adr“
  • „bda“
  • „county-name“
  • „fn“
  • „label“
  • „locality“
  • „nickname3
  • „note“
  • „role“
  • „vcard“

Не преименувајте ги и не отстранувајте ги класиве.


Видете исто така[уреди извор]