Шаблански светилник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шаблански светилник
Cape Shabla Lighthouse 3.jpg
Место Шабла, Добрич, Бугарија
Координати 43°32′25.1″N 28°36′25.2″E / 43.540306° СГШ; 28.607000° ИГД / 43.540306; 28.607000Координати: 43°32′25.1″N 28°36′25.2″E / 43.540306° СГШ; 28.607000° ИГД / 43.540306; 28.607000
Прва изградба 1856
Изградба варовничка кула
Облик на кулата осмоаголна кула со балкон и фенер врз трикатен подрум
Ознаки подрум и кула обоени со бели и црвени хоризонтални ленти
Висина 36 м
Фокална висина 32 м
Опсег 14 наутички милји (26 км)
Особености Fl (3) W 20s.

Шабланскиот светилник (бугарски: Шабленски фар) ― светилник кој се наоѓа на 5 километри источно од гратчето Шабла, област Добрич; во Бугарија.[1] Светилникот бил изграден во 1856 година од страна на Отоманската Империја и е најстариот светилник во Бугарија. Светилникот се наоѓа на најисточната точка на Бугарија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Rowlett, Russ. „Lighthouses of Bulgaria“. The Lighthouse Directory. Универзитет Северна Каролина во Чапел Хил. Посетено на 12 март 2022.