Шабан Шакир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Четата на Шабан Облешовски

Шабан Шакир, уште нарекуван Облешевски, — македонски револуционер од турско потекло, деец на Македонско-одринската револуционерна организација и Внатрешната Македонска револуционерна организација.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Шакир е роден во кочанското село Облешево. Пред Првата светска војна станал четник во Кочанско, но во текот на јануари 1919 година е уапсен од српските власти. Подоцна бил ослободен и минал во нелегалност, како во текот на 1920 година е војвода на четите во Кочанско, Штипско и Радовишко, составени од етнички Турци.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 189