Чудовиште од Борско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Силване Манзи
Tyrannosaurus silhouette.svg
ВидКриптид
ПодвидКриптозоолошка риба”,
Езерско чудовиште
Подрачје Србија
ЖивеалиштеБорско езеро

Чудовиште од Борско езеро е криптид кој наводно живее во Борско Езеро, Србија.

Опис[уреди | уреди извор]

Оваа суштество се опишува како голема змиолика риба со крилја и коњска глава. Оваа суштество воглавно е видено ноќе.

Хронологија на средби со оваа суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • За првпат за овој криптид се слушнало во текот на 1980-тите години кога наводно двајца млади луѓе се сретнале со оваа суштество додека се капеле во езерото.

Можни објаснувања за овој криптид[уреди | уреди извор]

Една од главните причини која го оспорува постоењето на оваа суштество е тоа што Борското Езеро е создадено по вештачки пат во 1959 година, со изградба на брана и акумулација на водата на реката Ваља Жони, Марецова Река и дел од сливот на Злотска Река. Исто така во периодот пред поставувањето на браната не се случила ниту една случка на средба со оваа суштество. Можно објаснување за наводните средби со оваа суштество е дека се работи за видувања на поголеми примероци на сомови и штуки кои прествојуваат во оваа акумулација.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]