Дравско чудовиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дравско чудовиште
ВидКриптид
ПодвидЕзерско чудовиште
Подрачје Хрватска
Живеалиштерека Драва, езеро Јешково

Дравско чудовиште е криптид кој што наводно живее во реката Драва и езерото Јешково.

Опис на дравското чудовиште[уреди | уреди извор]

Оваа суштество се опишува како 10 метри долго змијолико суштество прекриено со луски. Оваа суштество има глава со триаглеста форма со рогови[1].

Хронологија на средби со оваа суштество и видувања[уреди | уреди извор]

  • Во текот на 2005 година се случиле неколку видувања со оваа суштество во различни делови по течението на реката Драва.

Можни објаснувања за овој криптид[уреди | уреди извор]

Голем примерок на сом (Silurus glanis) фатен во Словенија во 1906 година

Можни објаснувања за наводните средби со оваа суштество е тоа дека се работи за видувања на поголеми примероци на сомови кои престојуваат во реката, но и гранки и трупци кои пловат низ реката.

Види уште[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]