Човекови права во Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија

Човековите права во Грција се почитуваат од различни организации. Земјата е потписничка на Европската конвенција за човекови права, Женевската конвенција за статусот на бегалците и Конвенцијата на Обединетите нации против тортура. Грчкиот устав ги гарантира и основните човекови права на сите грчки граѓани.

Актуелни прашања[уреди | уреди извор]

Полициска бруталност[уреди | уреди извор]

Пријавена е прекумерна употреба на сила, тортура и друго малтретирање од страна на полицајци и други службеници за спроведување на законот. [1] [2] Извештаите за такви акции против луѓе за време на апсење и затворање се зголемиле на крајот на 2019 година, вклучително и против новинари и студенти кои демонстрирале против укинувањето на законот со кој се ограничува пристапот на службениците до универзитетските кампуси. Произволни претреси се документирани во различни случаи како дел од лошото постапување. Имало и значителни сомневања дека овие чести настани не се ретки и не биле имуни на сеприсутната атмосфера на неказнивост за таквото однесување. [3] [1]

Приговор на совеста[уреди | уреди извор]

Во 2020 година, Амнести интернешенел објавил дека се случило продолжување на „сериозните прекршувања“ на правата на приговарачите на совеста, што резултирало со апсења, гонења, парични казни, судења во воените судови, повторени казни и условни затворски казни. Службата за замена е исто така многу подолга од воената служба и затоа се смета за казна за затворениците на совеста. [4]

Повратни удари на мигрантите[уреди | уреди извор]

Амнести интернешенел[уреди | уреди извор]

Според извештајот на Амнести интернешенел за Грција од 2007 година, постојат проблеми во следните области:

Стејт департмент[уреди | уреди извор]

Извештајот на Стејт департмент на САД од 2007 година за човековите права во Грција ги идентификувала следниве прашања:

 • Случаи на злоупотреба од страна на безбедносните сили, особено на илегални имигранти и Роми.
 • Пренатрупаност и тешки услови во некои затвори.
 • Притвор на мигранти без документи во лоши услови.
 • Ограничувања и административни пречки со кои се соочуваат припадниците на неправославните религии.
 • Притвор и депортација на малолетни имигранти без придружба, вклучително и баратели на азил.
 • Ограничувања на способноста на етничките малцински групи да се самоидентификуваат и дискриминација и социјално исклучување на етничките малцинства, особено Ромите.

Меѓународно рангирање[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Everything you need to know about human rights in Greece“. www.amnesty.org (англиски). Посетено на 16 January 2021.
 2. „Torture and ill-treatment by police officers in Greece“. European Implementation Network. 12 December 2018. Посетено на 16 January 2021.
 3. „Committee against Torture concludes its consideration of the report of greece“. UN Office of the High Commissioner for Human Rights. 25 July 2019. Посетено на 16 January 2021.
 4. „Gewetensbezwaarden en mensenrechten“. Amnesty International (холандски). Архивирано од изворникот на 2021-02-01. Посетено на 16 January 2021.
 5. ECHR, 13 July 2006, Agga v. Greece (n°3), 32186/02
 6. Press Freedom
 7. „Worldwide Quality of Life - 2005“ (PDF). The Economist. www.economist.com. 2005. Посетено на 2007-04-10.