Читван (национален парк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Читван
непалски: चितवन राष्ट्रिय निकुञ्ज
МСЗП — Категорија II (национален парк)
Bishazari Tal in Chitwan National Park
Карта на националниот парк Читван
МестоНепал
Најблизок градБхаратпур
Координати27°30′0″N 84°20′0″E / 27.50000° СГШ; 84.33333° ИГД / 27.50000; 84.33333Координати: 27°30′0″N 84°20′0″E / 27.50000° СГШ; 84.33333° ИГД / 27.50000; 84.33333
Површина952,63 km2 (367,81 sq mi)
Воспоставен(а)1973
Управно телоОдделот за национални паркови и заштита на дивиот свет
Тип:Natural
Критериуми:vii, ix, x
Прогласено:1984 (8th session)
Број284
State Party:   Непал
Region:Список на светско наследство во Јужна Азија

Читван е првиот национален парк во Непал. Основан е во 1973 година и добил статус на Светско културно наследство во 1984 година. Зафаќа површина од 952.63 km2 (367.81 ми) и се наоѓа во суптропските Внатрешни Терајски долини на југоцентрален Непал во областите Навалпур, Параси, Читван и Макванпур. Со надморска височина од околу 100 м (330 ст) во долините на реките до 815 м (2,674 ст) до Ридовите Чурија.[1] На север и запад од заштитеното подрачје, речниот систем Нарајани-Рапти формира природна граница за човечките населби. Во непосредна близина на источно од националниот парк Читван е националниот парк Парса, а на југ е соседниот национален парк на индискиот резерват тигри Валмики. Кохерентното заштитено подрачје од 2.075 км2 (801 квадратни милји) ја претставува единицата за заштита на тигри (TCU) Читван-Парса-Валмики, која зафаќа огромен блок од алувијални пасишта и суптропски влажни листопадни површини од 3.549 км2 (1.370 квадратни милји).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bhuju, U. R., Shakya, P. R., Basnet, T. B., Shrestha, S. (2007). Nepal Biodiversity Resource Book. Protected Areas, Ramsar Sites, and World Heritage Sites (PDF). Kathmandu: International Centre for Integrated Mountain Development, Ministry of Environment, Science and Technology, in cooperation with United Nations Environment Programme, Regional Office for Asia and the Pacific. ISBN 978-92-9115-033-5.CS1-одржување: користи параметар authors (link)
  2. Wikramanayake, E.D., Dinerstein, E., Robinson, J.G., Karanth, K.U., Rabinowitz, A., Olson, D., Mathew, T., Hedao, P., Connor, M., Hemley, G., Bolze, D. (1999) Where can tigers live in the future? A framework for identifying high-priority areas for the conservation of tigers in the wild. Архивирано на 10 март 2012 г. In: Seidensticker, J., Christie, S., Jackson, P. (eds.) Riding the Tiger. Tiger Conservation in human-dominated landscapes. Cambridge University Press, Cambridge. hardback ISBN 0-521-64057-1, paperback ISBN 0-521-64835-1.