Четки за тапани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Четки за тапани

Четките за тапани се во форма на четка, но со железни или пластични влакна. Овие се уникатни помагала за тапани, кои најчест се свират на добош и произведуваат интересен звук. Ваквиот тип на помагала се најчесто употребувани во џезот и блузот.