Прејди на содржината

Чеснек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чеснек

Чеснек (германски: Zeßnegg; хрватски: Česneg; словачки: Česnek) е село во Унгарија. Познато е по неговиот средновековен замок. Замокот е изграден во 1263 година од баронот Јакав Чеснеки.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]