Чекори за сеќавање

Од Википедија — слободната енциклопедија


„Чекори за сеќавање“
Чекори за сеќавање.jpg
Промотивен рекламен постер
РежисерАдам Шенкмен
ПродуцентДенис де Нови
СценаристНиколас Спаркс
Главни улогиШон Вест
Менди Мур
МузикаМарвин Варин
КинематографијаХулио Мекат
МонтажаЕма Хикокс
СтудиоGaylord Films
Pandora Cinema
ДистрибутерWarner Bros
Премиера25 јануари 2002 година
Времетраење102 минути
ДржаваСАД
Јазиканглиски
Буџет$11,000,000
Бруто заработка$47,494,916

Чекори за сеќавање (анг. A walk to remeber) е американски љубовен филм од 2002 година втемелен врз истоимениот роман на Николас Спаркс. Режисер на филмот е Адам Шенкмен во продукција на Денис де Нови и Хунт Ловри за Warner Bros, а главните улоги ги имаат Шон Вест и поп пејачката Менди Мур.

Улоги[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]